Home / Jak těžit Bitcoin

Jak těžit Bitcoin

Jak těžit Bitcoin

Těžba Bitcoinu není ničím jiným než potvrzením správnosti transakcí v Bitcoinovej síti. Aby uživatelé nemohli podvodit a posílat více Bitcoinov jako vlastnia, musí je někkto kontrolovat. V bankovním světě tato úloha zastává banky, nikoliv v decentralizované síti, které musí uživatelům kontrolovat sám.

Pokiaľ se chystáte vyvíjet Bitcoiny, je třeba jej porozumět následujícím pojmem:

Baník nebo takyž “miner” je člověk, který provozuje počítač propojený s jinými počítači přes internet. Počítač se často označuje také jako termín “těžký stroj” a je v neustálém provozu.
těžebnímstroj není úplně obyčejný počítač nebo výkonná grafická karta. Abyste mohli využít, potřebujete speciální HW, nazvaný i zkratkou ASIC (Integrated Circuit Specific Application).
Bitcoinová síť je plně decentralizovaná síť, tzv. peer-to-peer, což znamená, že v tomto síti není žádný hlavní počítač. Takže nemožno stát, že ji někdo vyloučil z provozu. Preto je těžké Bitcoinová síť poškodit nebo zakázat.
Hashovacia funkce je algoritmus, který převádí vstupní data do “relativního” malého čísla. Tato funkce se většinou používá k rychlejšímu porovnání tabulek nebo porovnávání dat.
Blok je zpracované seskupení transakcí, což znamená, že uzol si uvědomí transakce, které je nutné potvrdit. Následně je zpracuje pomocí šifrovacího protokolu. Výsledkom šifrovania je tzv. “Hash”. Hlavním cílem je, aby byl hash co nejnižší. Nový blok zaznamená do bloku a všechny uzly začnou hledat další. V případě, že uzol bloku s nízkým hashom nenalezne, nezmění se záznam bloku, ale pouze tzv. “Nonce”, což je v podstatě další číslo “připnuté” k transakce.
Blockchain je spojový seznam všech platných bloků, které vznikly v Bitcoinové síti. Protože bloky obsahují údaje o všech transakcích, Blockchain je zároveň “účetní knihou” nebo “výpisem z účtu” všech transakcí, které se v Bitcoinové síti podílely.
Ťažobný pool je spojením výpočtové kapacity jednotlivých minerálů, které se tímto způsobem seskupují. Najdete blok v těžobnom poli je mnohem jednodušší.
Všechno názvy týkající se Bitcoinu naleznete na stránce Slovník pojmů.

Celý návrh Bitcoinu předpokládá, že většina uživatelů bude poctivá, proto je vždy nutné, aby více než 50% uživatelů souhlasilo s odeslanou transakcí. Pokud útočník chtěl odeslat do sítě fiktívní transakci, musí získat více než 50% výpočtového výkonu sítě, aby mohl potvrdit takovou transakci. Výkon současné sítě je tak velký, že takový útok je velmi nepravděpodobný.

Těžební hardware na bitcoin

Procesor

Pôvodný návrh Bitcoinu počítal s tím, že schválit transakce bude moci být na svém domácím počítači. Na výpočet se použije SHA_256, který jednotlivé transakce zahasuje. Tím, že uživatelé poskytovali svůj osobní počítač Bitcoinu, byla současně vyřešena otázka distribuce Bitcoinu mezi dalšími uživateli. Užívatelé, kteří tak těžili, získali jako odměnu nejen poplatky za jednotlivé transakce, ale také za emise nových Bitcoinov, které se dostaly do sítě. Nové Bitcoiny jsou přiděleny uživateli, který jako první vypočítá požadovaný hash. Proto je velmi důležité mít dostatečně výkonný počítač, aby byla pravděpodobnost prvočísla co nejvyšší. Zanedlho však přišlo na to, že grafické karty svojí architekturou dokázaly jednotlivé hashe vypočítat mnohem rychleji než procesor. Proto je tento způsob dnes už neefektivní.

Grafické karty na těžbu bitcoinu

Nejlepší grafické karty od společnosti AMD nejdříve získaly. Ostatní výrobci, jako například nVidia, neměli při výpočtu takové výkonnosti s ohledem na použití jiné architektury. Na kartách se vyvíjelo poměrně dlouhé období, které bylo nahrazeno mnohem výkonnějšími obvody FPGA, které však rychle nahrazovaly ASIC, což je specializovaný HW pro těžbu.

Těžba pomocí ASIC mineru na těžbu bitecoin

Jakmile získal Bitcoin hodnotu, začal být velmi atraktivní pro výrobce HW, který pro jeho těžbu začal vyrábět specializovaný HW. Jedná se o procesory, které jsou přesně navrženy tak, aby měly co největší výkon a co nejmenší spotřebu při výpočtu SHA-256, který je Bitcoin hashovaný.

Farmy na těžbu bitcoinu

Dnes se těžba Bitcoinov realizuje ve velkém množství v speciálních farmách především v Číně, kde také probíhá výroba ASIC strojů. Je tam lacná elektrina, velká dostupnost HW a není nutné platit CLO nebo DLH, jako při odeslání do Evropy nebo Ameriky. Na stránkáchch YouTube najdete nekonečné množství videí z těžbných farma po celém světě.

Náročnosť těžby

Aby nové bloky mohly vzniknout přibližně po 10 minutách, je třeba sledovat výkon celé Bitcoinové sítě. Pokud se výkon sítě zdvojnásobí, rychlost vyhledání bloku se také zvýší. Sieť sama tuto problematiku řeší zvýšením nebo snížením náročnosti hledání nového hashu nad novým blokem. Následující graf zobrazuje vývoj náročnosti těžby.

 

Snižování emisí nových Bitcoinů

Bitcoin je navržen tak, aby postupně snižoval počet nových mincí, které do systému přicházejí. V roce 2009, kdy se Bitcoinová síť spustila, vznikly každých 10 minut 50 nových Bitcoinovů. Za 4 roky se tento počet snížil na polovinu a od roku 2012 do roku 2016 vznikly každých 10 minut 25 nových Bitcoinovů. Od roku 2016 se síť rozšíří o 12,5 Bitcoinov za 10 minut a za další čtyři roky se toto množství opět sníží na polovinu. Následné zničení bude trvat až do roku 2140, kdy už nebude být splněno. Většina z nich bude vyčerpána už v roce 2030. Následující graf zobrazuje, jak bude Bitcoinov vynaložen v jednotlivých letech.

Mining pool “Těžební bazén”

Vzhledem k velkému množství nerostných surovin na celém světě vznikne minimální pravděpodobnost, že budou nalezeny správné hash nad blokem. Mineri se začali spájet do tzv. čerpacích fondů, ve kterých hledáte správné hash kolektívne, jako jeden tým. Pokud se někdo ze serveru podaří nalézt nové Bitcoiny, rozdělí se s ostatními podle výkonu, které poskytne společnému poolu.

DATA | img | mining-pools.jpg
Graf těžobných bazénů v srpnu 2016

S tímto nápadom přišel český programátor Marek Palatinus (Slush), který tento protokol zveřejnil jako open-source. Jeho český bazén běží na odkaz: slushpool.com.

Software na těžbu Bitcoinů

Softwaru na těžbu Bitcoinov je velké množství, proto doporučujeme najít si bazén, ve kterém budete těžit. Podle toho se dozvíte, jaký software používat a jak ho nakonfigurovat. Nejčastěji používané jsou: MinePeon, EasyMiner, BFGMiner nebo CGMiner

Typ kryptování kryptoměn

Bitcoin na kryptování používá SHA-256. Tento postup však není jediný, neboť vzniklo množství alternativ.
SHA-256 – tento způsob kryptování používá Bitcoin, Peercoin a několik dalších jmen. Tato data lze jednoduše využít na všech ASIC zařízeních.
Scrypt – Takže Scryptom přišla mena Litecoin, která chtěla vrátit těžbu zpět na počítače. Využívala se pro výpočet hash paměti, což mělo za následek zkrácení výroby speciálního HW. Vydržalo se však pouze za 2 roky, po kterém byl pro tento způsob výpočtu vyvložen upravený ASIC. Využívá ho množství lidí, jako např. I Dogecoin.
NeoScrypt – S tímto typem přišla mena Vertcoin. Rieši problém s ASIC zařízeními tak, že změní paměť požadovanou pro výpočet. Proto není možné pro tento typ vytvořit speciální HW a je třeba ho využít na grafických kartách.
X11 – Tento typ je podobný typu NeoScryptu, není “šetrnější” k grafickým kartám, které až tak nezahřívají a příliš neničí.
X13, Keccak, Quark, Groestl, Blake-256, Lyra2REv2, CryproNight, EtHash – další a další způsoby kryptování.
Návratnost těžby

V dnešních dobách je velmi zložitá zátěž na těžbu Bitcoinu nebo jakékoli jiné měny, ne ne nereální. Návratnost těžby si můžete vyzkoušet na webu Coinwarz.